برای پیشگیری ازپوکی استخوان چه کار کنیم؟

 

پوکی استخوان بیماری خاموشی است که در میان زنان بیشتر دیده می شود. علائم واضحی ندارد و اغلب تا زمانی که شکستگی اتفاق نیفتاده خودش را نشان نمی دهد. ممکن است شکستگی استخوان ها ترمیم نشود و در نهایت فرد مبتلا را با کاهش فعالیت، کم شدن تحرک و خانه نشینی مطلق روبه رو کند. به همین دلیل مهم است که با دنبال کردن سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب خطر بروز این بیماری را کاهش دهیم.

 

جولی اندورز از جمله هنرپیشه هایی است که همه ما او را در نقش پرستار بچه ها در فیلم معروف اشک ها و لبخند ها می شناسیم. جولی اندروز به قدری از عواقب این بیماری نگران است که برای مبارزه با پوکی استخوان کمپینی به راه انداخته و مردم را نسبت به اثرات ناگوار آن آگاه می کند. اگر جزو خانم هایی هستید که می خواهید از ابتلا به این بیماری دور بمانید، چند توصیه مهم را جدی بگیرید.

چه عواملی سبب پوکی استخوان می شود؟

 

عوامل بیشماری می توانند سبب کاهش تراکم استخوان و بروز بیماری پوکی استخوان شوند. برخی از این عوامل غیر قابل کنترل هستند و گروهی دیگر را می توانید با تغییر سبک زندگی و تغذیه مناسب تغییر دهید.

 

جنسیت: زنان نسبت به مردان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.

 

سن: هرقدر سن و سال افراد بالا تر باشد، شانس ابتلا به این بیماری در آنها افزایش می یابد.

 

نژاد: زنان سفید پوست آسیایی نسبت به سایرین بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. شانس ابتلا در زنان سیاه پوست و اسپانیایی ها به مراتب کمتر است.

 

سابقه خانوادگی: پوکی استخوان از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. اگر یکی از افراد خانواده شما به این بیماری مبتلا شده و شکستگی استخوان دارد، نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر هستید.

 

هورمون های جنسی: کاهش سطح هورمون استروژن که در دوران قاعدگی یا یائسگی به وجود می آید با بروز پوکی استخوان در خانم ها در ارتباط است. در مردان نیز کاهش سطح هورمون تستوستورن می تواند سبب پوکی استخوان شود.

 

بی اشتهایی عصبی: آنورکسی هم اختلال تغذیه ای دیگری است که می تواند پوکی استخوان را به دنبال داشته باشد.

چه علائمی دارد؟

 

پوکی استخوان نشانه هایی دارد که به شما می گوید باید آن را جدی بگیرید و برای پیشگیری از مشکلات بعدی مراحل درمانی را شروع کنید. پس این نشانه ها را جدی بگیرید و پیش از اینکه پوکی استخوان به مرحله پیشرفته برسد به مطب پزشک بروید:

 

کمر درد

 

کوتاه شدن قد طی چند سال

 

خمیدگی پشت

 

شکستگی استخوان که با زمین خوردن ساده پیش بیاید.

 

البته بهترین راه تشخیص انجام آزمایش تراکم استخوان است که باید با نظر پزشک متخصص انجام شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 

اگر به تازگی یائسه شده اید یا والدین شما به این مشکل مبتلا بوده اند لازم است تحت نظر پزشک باشید.

 

کلسیم و ویتامین D: کمبود منابع کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی کاهش تراکم استخوان ها را به همراه دارد و سبب شکستگی استخوان ها می شود.

 

مصرف داروها: برخی از داروها خطر بروز بیماری پوکی استخوان را افزایش می دهند.

 

دوری از ورزش: کم تحرکی، بی توجهی به ورزش یا استراحت مطلق طولانی مدت استخوان ها را ضعیف می کند.

 

سیگار کشیدن: نه تنها برای سلامتی کلی بدن ضرر و زیان فراوانی دارد، بلکه به استخوان های سالم شما آسیب جدی وارد می کند و سبب ضعف استخوان ها می شود.

 

جراحی معده: کوچک کردن معده، بای پس یا خارج کردن بخشی از دستگاه گوارش از جمله جراحی هایی است که می تواند با کاهش جذب ریزمغذی هایی مانند کلسیم در ارتباط باشد و سبب پوکی استخوان شود.

 

مشکلات غده تیروئید: ترشح زیاد هورمون های غده تیروئید سبب کاهش تراکم استخوان می شود.

آیا پوکی استخوان قابل پیشگیری است؟

 

برای پیشگیری از پوکی استخوان راه های بیشماری وجود دارد. جهت قوی و سالم نگه داشتن استخوان ها چند نکته رادر نظر داشته باشید:

 

رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

 

ورزش کنید.

 

سیگار نکشید.

انتخاب رژیم غذایی مناسب

 

اگر بدن شما از نظر داشتن ویتامین D و کلسیم در وضعیت مناسبی نباشد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پوکی استخوان قرار می گیرید. بنابراین برای داشتن استخوان های قوی و سالم رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید. وقتی سن مردان و زنان بالا می رود نیاز بدن به کلسیم افزایش می یابد. تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد که زنان در سنین بعد از یائسگی در قسمت های گردن، ستون فقرات و سایر نقاط بدن شان دچار کاهش تراکم استخوان می شوند. افرادی که کمبود کلسیم آنها کم تا متوسط است می توانند برای تامین نیاز روزانه بدن شان از مکمل های کلسیم هم کمک بگیرند. استفاده از مکمل های کلسیم به تنهایی یا مکمل های کلسیم به همراه ویتامین D احتمال بروز شکستگی های استخوان را ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش می دهد و می تواند کمبود جذب کلسیم و ویتامین D را جبران کند.

چقدر کلسیم کافی است؟

 

هر فردی باید روزانه هزار میلی گرم کلسیم در رژیم غذایی اش داشته باشد تا از بیماری پوکی استخوان دوربماند. البته زنان یائسه ای که قرص های استروژن مصرف نمی کنند، باید روزانه در حدود ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم در رژیم غذایی شان داشته باشند و مردان وقتی به ۶۵ سالگی رسیدند باید این مقدار کلسیم را به برنامه غذایی شان اضافه کنند. این در حالی است که بیشتر افراد بالغ تنها نیمی از کلسیم روزانه مورد نیاز بدن شان را دریافت می کنند. اگر بنا به هر دلیلی به کلسیم کافی دسترسی ندارید از مکمل ها استفاده کنید.

 

توصیه می شود برای یک هفته میزان کلسیم دریافتی بدن تان راکنترل کنید. می توانید با کمک چند پیشنهاد ساده میزان جذب کلسیم را در رژیم غذایی تان افزایش دهید:

 

به بعضی از غذاها مانند پوره سیب زمینی یا سوپ، شیر اضافه کنید.

 

در طرز تهیه بعضی از غذاها به جای خامه، سراغ ماست بروید چون کلسیم بیشتری دارد.

 

در وعده های اصلی غذایی سالاد کاهو را از قلم نیندازید.

 

به جای مصرف نوشابه های گاز دار، دوغ بنوشید.

 

سویا را به رژیم غذایی تان راه دهید چون کلسیم و استروژن خوبی دارد و به استقامت استخوان ها کمک می کند.

 

از مصرف کافئین زیاد بپرهیزید چون مصرف زیاد کافئین کلسیم بدن شما را دفع می کند.

ویتامین D؛ افزایش جذب کلسیم

 

این ویتامین از این جهت مهم است که توانایی بدن را برای جذب کلسیم بالا می برد. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که روزانه حدود ۲۰۰ واحد بین المللی ویتامین D مصرف کنید. اگر چند بار در هفته به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه در معرض نور خورشید قرار داشته باشید، ویتامین مورد نیاز بدن به سادگی تامین می شود. علاوه بر این ویتامین D در ماهی های چرب، تخم مرغ، جگر، کره، شیر های غنی شده و مولتی ویتامین ها هم پیدا می شود. کمبود ویتامین D در میان سالخوردگان یک مشکل جدی است و می تواند افراد دارای بیماری های مزمن را با دردسرهایی روبه رو کند. ضمن اینکه مصرف زیاد ویتامینD هم مضر است. بنابراین بهتر است مکمل های ویتامین D حتما با نظر پزشک مصرف شوند.

منیزیم برای پیشگیری از پوکی استخوان

 

منیزیم هم برای سلامت و رشد استخوان ها ضروری است و برای پیشگیری از پوکی استخوان، به اندازه کلسیم اهمیت دارد. تحقیقات پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر منیزیم کافی در رژیم غذایی شان ندارند. حداقل مقدار منیزیم مورد نیاز روزانه برای زنان ۳۲۰ میلی گرم و برای مردان ۴۰۰ میلی گرم است اما در شرایط ایده آل بهتر است که ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم منیزیم در رژیم غذایی تان داشته باشید. کدو حلوایی، مغز آفتاب گردان، گیاهانی با برگ سبز تیره مانند اسفناج و ماهی سالمون دریایی از جمله مواد غذایی مناسب برای تامین منیزیم بدن شما به شمار می روند.

در ستایش ورزش

 

ورزش به تقویت استخوان های شما کمک کرده و روند کاهش تراکم استخوان ها را به شدت کند می کند. فرقی نمی کند که جوان هستید یا میانسال، به هر حال ورزش را در هر سن و سالی شروع کنید کار مفیدی را برای استخوان های تان انجام داده اید. اما وقتی در دوران جوانی ورزش مرتب را در برنامه روزانه تان داشته باشید و آن را در تمام مراحل زندگی تان ادامه دهید، از شکستگی استخوان ها دور می مانید. سعی کنید تمرینات استقامتی را در برنامه ورزشی تان داشته باشید.

 

این تمرینات به تقویت ماهیچه ها و استخوان های بازوها و بخش بالایی ستون فقرات کمک می کنند. ورزش هایی مانند پیاده روی، دویدن، پرش، کوهنوردی و اسکی به تقویت استخوان های پاها، لگن و بخش های پایینی ستون فقرات کمک می کند. شنا، دوچرخه سواری و استفاده از دستگاه هایی مانند اسکی فضایی به تقویت قلب و عروق شما کمک می کنند اما در تقویت و استحکام استخوان ها تاثیر کمتری دارند.


منبع:آفتاب رسانه جادوی کلمات