زمان جاری : شنبه 23 تیر 1403 - 7:57 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمتعداد بازدید 1723
نویسنده پیام
taraa25 آفلاین


ارسال‌ها : 522
عضویت: 10 /9 /1397
تشکرها : 10
تشکر شده : 81
کاربرد شیلنگ سیلیکونی در پزشکی

نمونه هایی از کاربردهای پزشکی که به انواع شیلنگ سیلیکونی نیاز دارند.

کاربردهای پزشکی مختلفی وجود دارد که بسته به نیازهای خاص آنها به انواع شیلنگ سیلیکونی نیاز دارند. در اینجا چند نمونه هستند:

شیلنگ های گاز طبی: از شیلنگ های گاز طبی برای انتقال گازهایی مانند اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن به بیماران در بیمارستان ها و کلینیک ها استفاده می شود. این شیلنگ‌ها باید از موادی ساخته شوند که واکنش‌پذیر نیستند و مواد شیمیایی مضر را به گاز منتقل نمی‌کنند. شیلنگ های گاز طبی معمولاً از موادی مانند پلی وینیل کلراید (PVC) یا پلی اورتان ساخته می شوند.

شیلنگ های وکیوم: شیلنگ های وکیوم در دستگاه های مکش مورد استفاده در حین جراحی برای خارج کردن خون و سایر مایعات از محل جراحی استفاده می شود. این شیلنگ ها باید از مواد غیر واکنشی، غیر سمی و مقاوم در برابر خمیدگی و له شدن ساخته شوند. سیلیکون درجه پزشکی یک ماده معمولی است که برای شیلنگ های خلاء استفاده می شود.

شیلنگ های فشار خون: از شیلنگ های فشار خون برای اندازه گیری فشار خون بیمار استفاده می شود. این شیلنگ ها باید از موادی ساخته شوند که انعطاف پذیر، غیر سمی و غیر واکنشی با مایعات در حال حمل و نقل باشند. PVC یا پلی یورتان درجه پزشکی موادی هستند که معمولاً برای شلنگ های فشار خون استفاده می شوند.

شیلنگ های تغذیه داخلی: از شیلنگ های تغذیه داخلی برای رساندن غذا و دارو به بیمارانی استفاده می شود که قادر به خوردن یا قورت دادن نیستند. این شیلنگ ها باید از موادی ساخته شوند که غیر سمی، غیر واکنشی و قادر به مقاومت در برابر قرار گرفتن در معرض آنزیم های گوارشی و اسیدهای معده باشند. پلی اورتان یا سیلیکون درجه پزشکی موادی هستند که معمولاً برای شیلنگ های تغذیه روده ای استفاده می شوند.

شیلنگ های کاتتر: شیلنگ های کاتتر در روش های مختلف پزشکی از جمله کاتتریزاسیون ادراری و کاتتریزاسیون ورید مرکزی استفاده می شوند. این شیلنگ ها باید از موادی ساخته شوند که زیست سازگار، غیر سمی و غیر واکنشی با مایعات در حال حمل و نقل باشند. پی وی سی، پلی اورتان یا سیلیکون درجه پزشکی موادی هستند که معمولا برای شیلنگ های کاتتر استفاده می شوند.

آیا می‌توان شیلنگ پنوماتیک را در محلی با دمای بالاتر نگهداری کرد؟

تصویر: https://sazeplus.com/wp-content/uploads/2023/09/r1.jpg

شیلنگ پنوماتیک برای کارکرد بهینه باید در دمای مناسب نگهداری شود. دمای مناسب برای شیلنگ پنوماتیک، باید در محدوده تعیین شده توسط تولیدکننده باشد. برای مثال، برخی از شیلنگ‌های پنوماتیک تا دمای ۶۰ درجه سانتیگراد قابل استفاده هستند و برخی دیگر تا دمای ۹۰ درجه سانتیگراد. در صورتی که این شیلنگ در محیطی با دمای بالاتر نگهداری شود، ممکن است عمر مفید آن کاهش یابد و احتمال خرابی آن افزایش یابد.

به همین دلیل، باید از نگهداری شیلنگ های پنوماتیک در محیط با دمای مناسب اطمینان حاصل کرد و در صورت نیاز به استفاده در دمای بالاتر، باید از شیلنگ با دمای مناسب برای آن استفاده کرد.

در مواردی که نیاز به استفاده از شیلنگ در محیط با دمای بالاتر وجود دارد، می‌توان از روش‌هایی مانند استفاده از شیلنگ با مواد خاص، استفاده از شیلنگ با لایه‌های عایق حرارتی، جداسازی شیلنگ از منبع حرارتی و استفاده از سیستم خنک کننده برای کنترل دمای شیلنگ استفاده کرد. به هر حال، برای اطمینان از عملکرد بهینه و عمر مفید طولانی شیلنگ، بهتر است از شیلنگ با دمای مناسب برای محیط استفاده کنید.

روش‌های دیگری برای کنترل دمای شیلنگ پنوماتیک

روش‌های دیگری هم برای کنترل دمای شیلنگ پنوماتیک وجود دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

استفاده از ابزار کنترل دما: برای کنترل دمای شیلنگ می‌توان از ابزارهای کنترل دما مانند ترموستات و ترمومتر استفاده کرد. با استفاده از این ابزارها، می‌توان دمای شیلنگ را به صورت دقیق کنترل کرد.

استفاده از سیستم خنک کننده: در مواردی که شیلنگ در محیط با دمای بالا قرار دارد، می‌توان از سیستم خنک کننده مانند فن‌های خنک کننده استفاده کرد. این روش باعث خنک شدن هوای اطراف شیلنگ می‌شود و دمای شیلنگ را کاهش می‌دهد.

استفاده از لایه‌های عایق حرارتی: می‌توان برای جلوگیری از افزایش دمای شیلنگ از لایه‌های عایق حرارتی مانند پوشش‌های حرارتی، لایه‌های فومی عایق حرارتی و غیره استفاده کرد.

جداسازی شیلنگ از منبع حرارتی: در صورتی که شیلنگ در نزدیکی منبع حرارتی قرار دارد، می‌توان با جداسازی شیلنگ از منبع حرارتی از افزایش دمای آن جلوگیری کرد.

تعویض شیلنگ: در صورتی که شیلنگ دچار خرابی شده و دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد، باید شیلنگ را تعویض کرد و شیلنگ جدید با دمای مناسب را به کار برد.

منبع: شیلنگ سیلیکونی پزشکی

محبوب کن - فیس نما
چهارشنبه 10 آبان 1402 - 12:17
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از taraa25 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: admin &
پرش به انجمن :