پنجشنبه 03 خرداد 1403

عضویت ورود تالار آرشیو نقشه سایت خانه بذر تبلیغات آگهی تماس با ما

خوش آمدید

به جادوی کلمات ؛ سایت سرگرمی تفریحی خوش آمدید

از خانه بذر | بانک بذرهای کمیاب دیدن فرمائید

(کل 1 توسط 0 نفر)

 

مطمئنا ما در ذهن خود علایق خاصی به بعضی از کسب و کارها داریم و علاقمند هستیم به راه اندازی آن در طول زندگی، اما چگونه؟ در این دنیای اقتصادی و تکنولوژی شغل دل خواهمان را می‌توانیم همۀ جا بیابیم اما اگر به اندازه کافی آدم خوش شانسی نباشیم و نتوانیم مسیر شغلی ایده آل مان را پیدا کنیم از اینکه نتوانسته ایم به شغل دلخواهمان برسیم احساس شکست و ناامیدی می‌کنیم.

 

مشکلاتی که هنگام گزینش شغل با آنها مواجه می‌شویم
اقتصاد ما دائما در حال تغییر هست و نوع شغل و حرفه ها هم بر این اساس تغییر میکند. این باعث میشود احساس کنیم شغل مان ما را به مسیر نا آرامی می کشاند و نیازهای مان را برطرف نمی‌کند.اما ما خود ما نیز تغییر میکنیم. هنگامی که جوان تر هستیم هیچوقت به تغییر و رشدی که در درونمان رخ میدهد نمی اندیشیم.

 

گاهی اوقات اطرافیان باعث میشوند شغلی را گزینش کنیم که دوست نداریم. گاهی اوقات شغلی را به دلیل پول گزینه میکنیم اما بعد از مدتی تشخیص میدهیم که پول شاد مان نمی‌کند بلکه احساسی که نسبت به شغل مان داریم باعث خوشحالی مان میشود.

 

به همین دلایل به نقطه اي از زندگی می‌رسیم که دلمان تغییر می‌خواهد اما نمیتوانیم تشخیص دهیم که چه می‌خواهیم و چه چیزی شاد مان می‌کند.

 

چرا گزینه شغل مناسب مهم هست
چیزهایی که از یک شغل می‌خواهیم احساس تکامل، رضایت، موفقیت، اشتیاق، و حس مشارکت میباشند. از آن جایی که اکثر عمرمان را در کار می گذرانیم شاد بودن لازمه گزینه شغل هست. اگر تنها روی پول تمرکز کنیم و به احساسی که هنگام بیدار شدن و رفتن به سر کار داریم توجهی نکنیم

 

بعد از مدتی این سوال برای مان پیش می‌آید که اینها تلاش برای چیست؟ گزینه مسیر شغلی مناسب هم فراوانی می آورد و هم شادی اما باید یک سری ذهنیت هاي محدود را کنار بگذاریم. بعنوان مثال: به چیزی که گزینش کرده ام باید محکم بچسبم یا برای تغییر دیر هست یا به اندازه کافی صلاحیت ندارم یا هیچ شغل دیگری پیدا نخواهم کرد.

 

چگونه مسیر شغلی مناسب خود ما را جستجو کنیم
شغل جدیدی را گزینه کرده اید و در آغاز مسیر شغلی تان هستید. از کجا باید شروع کنید؟ اگر نمیتوانید راهتان را پیدا کنید نا امید نشوید. گام هاي مثبتی وجود دارد که می‌توانید در مسیر شغلی تان به کار ببرید.

 

چه چیزی به شما انرژی میدهد و به وجد می آورد؟
ما اغلب فراموش می‌کنیم یکی از معیارهای گزینش شغل احساسی هست که نسبت به آن داریم و انرژی هست که آن شغل به ما میدهد. یکی از چیزهایی که نشان میدهد شغلی که گزینش کرده ایم مناسب نیست این هست که از صحبت کردن درمورد آن به اندازه کافی لذت نمیبریم

 

اگر نسبت به شغلی که گزینش کرده ایم اشتیاق داشته باشیم زمان بیشتری در آن شغل می‌مانیم. اما اگر تنها روی پول و درآمد تمرکز کنیم دیگر شور و اشتیاق نخواهیم داشت.

 

در انجام چه کارهایی مهارت دارید؟
در گزینه شغل اضافه بر احساسی که نسبت به آن شغل داریم باید توانایی هاي مان را نیز در نظر بگیریم. آیا با دیگران مفید رابطه برقرار می‌کنید؟ آیا مشاوره می‌دهید؟ آیا مهارت بیان داری؟ آیا استعداد نویسندگی دارید؟ به تمام مهارت هایي که دارید فکر کنید و اگر نتوانستید از یکی از دوستان تان بخواهید توانایی هاي تان را به شما بگوید.

 

به یک شغل خاص فکر نکنید به گرایش هاي شغلی فکر کنید
اگر تنها به یک شغل خاص فکر کنید ناامید شده و فکرتان را محدود کرده اید. به جای فکر کردن به یک شغل خاص به گرایش هاي شغلی فکر کنید. بعنوان مثال اگر به حیوانات علاقه دارید می‌توانید دامپزشک شوید. یک حرفه میتواند برای چندین شغل کارایی داشته باشد. بعنوان مثال مهارت یک معلم در توضیح موضوعات پیچیده و انتقال پیام با بهره گیری صحیح از زبان میتواند از او یک نویسنده مفید بسازد.

 

درمورد صلاحیت هاي مورد نیاز تحقیق کنید
برای رسیدن به شغل رویاهای تان باید مشاهده نمایید چه صلاحیت هایي نیاز هست. شاید برای شغلی که می‌خواهید برای خودتان راه اندازی کنید نیاز باشد به کلاس هاي کسب و کار بروید یا دوباره رشته مورد نیاز را در دانشگاه پاس کنید.

 

کسانی که در آن اساس شغلی کار می‌کنند را بشناسید
از طریق اینترنت یا از طریق دوستان و آشنایان با کسانی که در آن اساس شغلی فعالیت دارند را بشناسید. گروه ها و انجمن هاي آنلاینی که در اساس گرایش هاي شغلی مورد علاقه شما بحث میکنند را پیدا کنید. با صحبت کردن با دیگران پیشنهاد هاي زیادی برای شروع کار دریافت می‌کنید.

 

یافته هاي تان را ارزیابی کنید
بعد از تکمیل تحقیقات انجام شده یافته هاي تان را ارزیابی کنید. آیا این حرفه با سبک زندگی شما مناسبتی دارد؟ تمام اطلاعات را جمع آوری کرده و مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید. آیا هنوز همان شور و اشتیاق را نسبت به آن شغل دارید؟

 

مثبت فکر کنید و کم نیاورید
ذهنما بسیار قوی هست و میتواند تعیین کننده شکست و موفقیت ما باشد. اگر می‌خواهید به مسیرتان ادامه دهید باید ذهنیت مثبتی داشته باشید. ممکن هست تغییر شغل کمی شما را بترساند اما اگر احساس و گرایش هاي خودتان را باور داشته و دنبال نمایید به خودتان اجازه داده اید که در زندگی شغلی اخیر شاد و رضایت کافی داشته باشید. پس با خوشحالی مسیرتان را دنبال نمایید تا به جایی که می‌خواهید برسید.

 

مطالب مرتبط

نظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

چطوری جون دل :)

هر موضوعی که میخواهید رو در این قسمت بنویس مانند : پروفایل , آشپزی و...

تمام حقوق مطالب سایت برای مجله جادوی کلمات محفوظ میباشد