القاب و نامهای زیبای حضرت معصومه س

این بانوی بزرگوار هم نام حضرت زهرا(س) و فاطمه یا فاطمه کبری نامیده شده است. ایشان نیز چون حضرت فاطمه زهرا(س) دارا ی مقام شفاعت است و احتمالاً نامیده شدن وی به فاطمه بی‌ارتباط با این مقام نبوده است. به هر تقدیر به واسطه این بانوی گرامی بسیاری از شیعیان داخل بهشت می‌گردند و سند آن روایت امام صادق(ع) است که می‌فرماید...

القاب و نامهای زیبای حضرت معصومه س

القاب و نامهای زیبای حضرت معصومه س


امامت - القاب و نامهای زیبای حضرت معصومه س

«الا ان للجنه ثمانیه ابواب، ثلاثه منها الی قم. تقبض فیها امداه هی من ولدی و اسمها فاطمه بنت موسی تدخل بشفاعتها شیعتی الجنه باجمعهم»
آگاه باشید برای بهشت هشت در است. سه تا از آنها به سوی قم باز می‌شود؛ در آنجا بانویی قبض روح می‌شود. او از جمله فرزندانم و نامش فاطمه دختر موسی است به شفاعت او همه شیعیان داخل بهشت می‌گردند.

معصومه
براساس بعضی از روایات لقب معصومه از سوی امام رضا(ع) به این بانوی عظیم‌الشأن عطا شده. علامه مجلسی در این باره می‌گوید: امام رضا(ع) در جایی فرمود: «من زار المعصومه بقم کمن زارنی» هرکس معصومه را در قم زیارت کند مانند کسی است که مرا زیارت کرده است.

کریمه اهل بیت
از حضرت معصومه در زبان علما و فقهای شیعه به لقب «کریمه اهل بیت» یاد می‌شود براساس رویای صادق و صحیح نسب‌شناس گرانقدر مرحوم آیت ا... محمود مرعشی نجفی (م 1338 ه‍ ‌) این لقب از طرف امام صادق(ع) بر حضرت معصومه اطلاق شده است. در این رویا امام صادق(ع) به آیت ا... نجفی که با دعا و راز و نیاز تلاش برای یافتن قبر مطهر حضرت زهرا(س) را آغاز کرده بود خطاب فرمود: «علیک بکریمه اهل بیت» بر تو باد به کریمه اهل بیت

لقب‌های حضرت معصومه از زیارتنامه‌ها
سه زیارت‌نامه برای حضرت معصومه ذکر شده که یکی از آنها مشهور و دو تای دیگر غیر مشهور است اسامی و القابی که برای ایشان در دو زیارتنامه غیرمشهور ذکر شده طاهره (پاکیزه)، حمیده (ستوده)، بره (نیکوکار)، رشیده (رشد یافته)، تقیه (پرهیزکار)، رضیه (خشنود از خدا)، مرضیه (مورد رضایت خدا)، سیده طاهره (بانوی پاکیزه)، سیده صدیقه (بانوی بسیار راستگو)، سیده رضیه مرضیه (بانوی خشنود از خدا و مورد رضای او)، سیده نساء العالمین (سرور زنان عالم)
محدثه و عابده و مقدامه (بانوی پیشتاز) از دیگر صفات و القابی است که برای حضرت معصومه عنوان شده است.

امامت - تبیان زنجان
ویرایش وتلخیص:آکاایران